Naczelna Prokuratura Wojskowa w Warszawie

BIP Strona główna Katastrofa smoleńska Przydatne linki Kontakt

Serwis rzecznika 

Komunikat Naczelnej Prokuratury Wojskowej Nr 2

10.06.201114:56

Magdalena

W odniesieniu do wypowiedzi medialnych dotyczących odsunięcia od śledztwa w sprawie katastrofy samolotu TU 154 m nr 101 prokuratora Marka Pasionka uprzejmie informuję, iż prokurator ten nie prowadził sprawy katastrofy smoleńskiej, a był jednym z dwóch prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej nadzorujących to śledztwo. Do jego kompetencji należały czynności o charakterze konsultacyjno-nadzorczym.

Natomiast odnośnie okoliczności zawieszenia prokuratora w czynnościach informuję, iż w dniu 9 czerwca 2011r. o godz. 14.15 Naczelny Prokurator Wojskowy, w swoim gabinecie, w obecności przełożonych wymienionego prokuratora - Zastępcy Naczelnego Prokuratora Wojskowego gen. bryg. Zbigniewa Woźniaka i Szefa Oddziału ds. Przestępczości Zorganizowanej Naczelnej Prokuratury Wojskowej a także w obecności rzecznika dyscyplinarnego w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej, poinformował prokuratora, iż na podstawie materiałów przekazanych z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu rzecznik dyscyplinarny, w wykonaniu polecenia przełożonego dyscyplinarnego, wszczął postępowanie w celu wstępnego wyjaśnienia okoliczności koniecznych do ustalenia znamion ewentualnych przewinień służbowych wymienionego prokuratora, mających polegać na oczywistej i rażącej obrazie przepisów prawa i uchybieniu godności urzędu prokuratorskiego. Prokurator ten otrzymał kopię postanowienia rzecznika dyscyplinarnego.

Z kolei Naczelny Prokurator Wojskowy, poinformował prokuratora, iż mając na uwadze wszczęcie wstępnego postępowania wyjaśniającego o przewinienia służbowe oraz ich charakter, w dniu 9 czerwca 2011r. wydał postanowienie o zawieszeniu go w wykonywaniu czynności. Postanowienie zostało wręczone prokuratorowi wraz z pouczeniem o prawie złożenia zażalenia do Prokuratora Generalnego.

Prokurator Marek Pasionek udał się z kolei, wraz z gen. bryg. Zbigniewem Woźniakiem i Szefem Oddziału ds. Przestępczości Zorganizowanej Naczelnej Prokuratury Wojskowej, do swego gabinetu, gdzie przekazał nadzorującemu to śledztwo gen. bryg. Zbigniewowi Woźniakowi akta nadzoru nad śledztwem w sprawie katastrofy smoleńskiej oraz udostępnił mu pliki dotyczące tej sprawy ze swego służbowego komputera.

Prokurator Marek Pasionek osobiście zamknął swój gabinet, opieczętował referentką i opuścił budynek prokuratury.

W czynnościach tych nie brali udziału funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej.

Naczelny Prokurator Wojskowy dzisiaj około godz. 9 przekazał Prokuratorowi Generalnemu informację dotyczącą okoliczności prowadzonego śledztwa przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Poznaniu – a przekazanego obecnie według właściwości – Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście, oraz o zainicjowaniu postępowania w celu wyjaśnienia okoliczności dotyczących przewinień służbowych.

Odnosząc się natomiast do doniesień, które pojawiły się w przestrzeni medialnej, jakoby „prokurator Marek Pasionek chciał, by w śledztwie smoleńskim prokuratura postawiła zarzuty ministrowi obrony narodowej i szefowi Kancelarii Premiera”, informuję, iż wymieniony prokurator nigdy nie występował z tego rodzaju inicjatywami, jak również w żaden inny sposób tego nie artykułował. Jednocześnie należy w tym miejscu zauważyć, że prokuratura wojskowa nie jest właściwa do rozstrzygania zachowań osób cywilnych, który to wątek został wyłączony ze śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej i przekazany do Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga.

Rzecznik Prasowy NPW

wz. kpt. Marcin Maksjan
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © NPW 2009