Naczelna Prokuratura Wojskowa w Warszawie

BIP Strona główna Katastrofa smoleńska Przydatne linki Kontakt

Serwis rzecznika 

Komunikat Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie

09.11.201211:50

Marek

W Wojskowej Prokuraturze Okręgowej w Warszawie prowadzono śledztwo w sprawie namowy lub udzielenia pomocy w doprowadzeniu prokuratora wojskowego z Poznania do targnięcia się na własne życie, tj. o czyn określony w art. 151 k.k.

Postępowanie przygotowawcze wszczęto po tym, jak ówczesny Zastępca Wojskowego Prokuratora Okręgowego w Poznaniu ds. Przestępczości Zorganizowanej w dniu 9 stycznia 2012r. ok. godz. 10.20, w przerwie zorganizowanej przez siebie konferencji prasowej, po wygłoszeniu komunikatu dotyczącego m. in. podstaw prawnych decyzji podejmowanych w toku śledztwa dotyczącego ujawnienia tajemnicy służbowej i rozpowszechniania bez zezwolenia informacji z postępowania przygotowawczego dotyczącego katastrofy smoleńskiej, postrzelił się w głowę z pistoletu „JERICHO 941F”.

W toku niniejszego śledztwa przeprowadzono szereg czynności zmierzających do pełnego wyjaśnienia okoliczności i przyczyn opisanego zdarzenia. Przesłuchano wszystkie osoby, które były świadkami zdarzenia, bądź też mogły posiadać wiedzę co do jego przyczyn. Wywołano szereg opinii biegłych, procesowo wykorzystano także wszelkie dostępne nagrania z miejsca zdarzenia. Informacje pozyskane z relacji świadków pozytywnie zweryfikowano danymi uzyskanymi od operatorów telekomunikacyjnych i operatorów korespondencji elektronicznej.
Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, w szczególności opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej, balistyki, jak też ekspertyz powołanych psychiatry i psychologa jednoznacznie wynika, że będące przedmiotem śledztwa zdarzenie należy potraktować jako usiłowanie targnięcia się na własne życie. W polskim systemie prawnym czyn taki nie podlega ściganiu karnemu.
Przeprowadzone w toku śledztwa czynności w sposób nie budzący wątpliwości wykluczyły przy tym, aby ktokolwiek namawiał prokuratora wojskowego do samobójstwa, bądź tez udzielał mu w tej mierze pomocy.
Takie ustalenia dowodowe stały się podstawą stwierdzenia o nie popełnieniu przestępstwa określonego w art.151 k.k., a co za tym idzie , wydaniem w dniu 9 listopada 2012 r. postanowienia o umorzeniu śledztwa w oparciu o przepis art.17 § 1 pkt 1 k.p.k.
Postanowienie prokuratury jest nieprawomocne. Prawo złożenia zażalenia przysługuje prokuratorowi wojskowemu, który w toku prowadzonego postepowania ma status pokrzywdzonego. Kopia decyzji prokuratury zawierająca szczegółowe uzasadnienie faktyczne i prawne zaprezentowanego stanowiska zostanie doręczona pokrzywdzonemu za pośrednictwem poczty.

Nieprawomocny charakter rozstrzygnięcia procesowego uniemożliwia przy tym podanie opinii publicznej bliższych informacji co do ustalonego przez prokuraturę przebiegu zdarzenia, będącego podstawą dokonanej oceny prawnej.

Wojskowy Prokurator Okręgowy w Warszawie
płk Ireneusz Szeląg
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © NPW 2009