Naczelna Prokuratura Wojskowa w Warszawie

BIP Strona główna Katastrofa smoleńska Przydatne linki Kontakt

Serwis rzecznika 

Komunikat Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu

07.12.201212:43

Marek

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, postanowieniem z dnia 5 grudnia 2012 roku, odmówiła wszczęcia śledztwa:

1. w sprawie przekroczenia swoich uprawnień w dniu 30 października 2012r. przez Wojskowego Prokuratora Okręgowego w Warszawie celem wywarcia wpływu na biegłych oraz specjalistów - funkcjonariuszy Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji oraz Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji oraz użycia wobec nich groźby bezprawnej w postaci odpowiedzialności karnej w przypadku ujawnienia informacji uzyskanych w związku z czynnościami służbowymi wykonywanymi we wrześniu
i październiku 2012r. w Smoleńsku na terenie Federacji Rosyjskiej, tj. o popełnienie przestępstwa z art. 231 § 1 kk w zb. z art. 245 kk z uwagi na to, iż czynu nie popełniono,

2. w sprawie przekroczenia swoich uprawnień w dniu 30 października 2012 r., przez prokuratora Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzącego śledztwo o sygn. akt Po.Śl.54/10, celem wywarcia wpływu na biegłych oraz specjalistów - funkcjonariuszy Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji oraz Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji oraz użycia wobec nich gróźb bezprawnych w postaci odpowiedzialności karnej w przypadku ujawnienia komukolwiek informacji uzyskanych w związku z czynnościami służbowymi biegłych i specjalistów, wykonanymi we wrześniu i październiku 2012r. w Smoleńsku na terenie Federacji Rosyjskiej, tj. o popełnienie przestępstwa z art. 231 § 1 kk w zb. z art. 245 kk, z uwagi na brak znamion czynu zabronionego.

Postępowanie zostało zainicjowane zawiadomieniem posła Tomasza Kaczmarka o popełnieniu przez Wojskowego Prokuratora Okręgowego w Warszawie przestępstw związanych z prowadzonym przez tamtejszą prokuraturę śledztwem dot. katastrofy smoleńskiej. Miały one być związane z zamieszczeniem przez dziennik „Rzeczpospolita” w dniu 30 października 2012r. informacji, iż biegli i specjaliści z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGP oraz Centralnego Biura Śledczego ujawnili we wraku rozbitego w dniu 10.04.2010r. w Smoleńsku w wyniku katastrofy samolotu Tu-154M nr 101, ślady trotylu. Wymieniony oficer miał podczas rozmowy telefonicznej grozić wskazanym osobom odpowiedzialnością karną i zakazywać ujawnienia komukolwiek jakichkolwiek informacji z pobytu w Smoleńsku.

W związku z powyższym WPO w Poznaniu dokonała sprawdzenia faktów w tym zakresie. Ustalono, iż Wojskowy Prokurator Okręgowy w Warszawie w dniu 30.10.2012r. nie rozmawiał telefonicznie z biegłymi z CLK KGP bądź CBŚ KGP. Rozmowę odbył natomiast prokurator prowadzący śledztwo. Nie doszło jednak z jego strony do użycia jakichkolwiek gróźb czy bezprawnych nacisków.

Przyjęcie zatem jako podstawy odmowy wszczęcia śledztwa niepopełnienia czynu zabronionego przez Wojskowego Prokuratora Okręgowego w Warszawie jest konsekwencją ustalenia, iż zdarzenia opisane przez zawiadamiającego, a dotyczące tego prokuratora, w ogóle nie miały miejsca. Natomiast w zakresie zdarzeń z udziałem prokuratora prowadzącego śledztwo zasadnym było przyjęcie, iż zachowanie tego oficera (wypowiedzi telefoniczne kierowane do biegłych i specjalistów w dniu 30 października 2012r) nie zawierały znamion jakiegokolwiek czynu zabronionego.
Postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa jest prawomocne.

płk Sławomir Schewe
Rzecznik prasowy WPO w Poznaniu
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © NPW 2009