Naczelna Prokuratura Wojskowa w Warszawie

BIP Strona główna Katastrofa smoleńska Przydatne linki Kontakt

Serwis rzecznika 

Komunikat Naczelnej Prokuratury Wojskowej

27.08.201512:27

Marek

W związku z pytaniami prasy dotyczącymi ustalenia:

- ilu prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej oraz Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie złożyło wniosek o poddanie się badaniom Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej,

- ilu ma zamiar takim badaniom się poddać,

- czy wnioski takie złożyli Naczelny Prokurator Wojskowy - płk Jerzy Artymiak i Wojskowy Prokurator Okręgowy w Warszawie - płk Ireneusz Szeląg,

informujemy, że żaden z oficerów – prokuratorów, aktualnie pełniących służbę w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej i Wojskowej Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, takiego wniosku nie złożył.

Zgodnie z art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1414 z późn. zm.), każdego żołnierza zawodowego kieruje się z urzędu bądź na jego wniosek do wojskowej komisji lekarskiej, która ustala zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej.

Żaden przełożony prokurator, w tym także Zastępca Prokuratora Generalnego - Naczelny Prokurator Wojskowy nie ma prawa pytać swoich podwładnych o zamiary związane z leczeniem czy badaniem stanu zdrowia. Jest to oczywistą konsekwencją  prawa każdego obywatela (w tym prokuratora), do zachowania w dyskrecji informacji związanych z jego leczeniem, która wywodzi się bezpośrednio z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – art. 47 przyznaje obywatelowi prawo do ochrony życia prywatnego, a art. 51 – prawo do ochrony przed  ujawnieniem  informacji dotyczących jego osoby. Dodatkowo tajemnicę lekarską reguluje art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2015 r. poz. 464).

Niezależnie od powyższego, poniżej przedstawiamy zasady zwalniania oficerów – prokuratorów z zawodowej służby wojskowej oraz regulujące je przepisy prawa,  bowiem jak wynika z treści pytań prasy, zagadnienie to wydaje się niezrozumiałe. Być może wynika to z faktu, że kwestie te reguluje szereg aktów normatywnych.

Generalne zasady zwalniania żołnierzy z zawodowej służby wojskowej, określone są w Rozdziale 7 cyt. powyżej ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

Do oficerów - prokuratorów wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury - w określonych sytuacjach - mogą odnosić się także zapisy ustawy z dnia  20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz. U. z 2011 r., nr 270, poz. 1599 z późn. zm.), na przykład art. 62 „a” ust. 6, który stanowi, że prokuratora wojskowej jednostki organizacyjnej prokuratury, będącego oficerem, którego stosunek służbowy został rozwiązany z mocy prawa z powodu osiągnięcia 67 roku życia, z uwzględnieniem art. 24 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z FUS, albo został rozwiązany z powodu:

1) uznania orzeczeniem wojskowej komisji lekarskiej za niezdolnego do zawodowej służby wojskowej,

2) wypowiedzenia stosunku służbowego dokonanego przez organ wojskowy, jeżeli wojskowa jednostka organizacyjna prokuratury, w której pełnił zawodową służbę wojskową, podlega rozformowaniu lub zmniejszył się jej stan etatowy, a brak jest możliwości wyznaczenia go na inne stanowisko służbowe

-  na jego wniosek, złożony przed upływem sześciu miesięcy od dnia rozwiązania stosunku służbowego, Prokurator Generalny powołuje na równorzędne stanowisko lub za jego zgodą na niższe stanowisko prokuratora powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury, jeżeli nie ma innych przeszkód prawnych.

            W niektórych przypadkach, będą miały również zastosowanie przepisy ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2015 r. poz. 330), a mianowicie art. 15 ust. 4, który stanowi, że w przypadku uznania inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą wojskową, żołnierzowi posiadającemu uprawnienia emerytalne, emeryturę podwyższa się o 15% podstawy jej wymiaru.

 

Rzecznik prasowy NPW
wz. mjr Marcin Maksjan

Wszelkie prawa zastrzeżone © NPW 2009