Naczelna Prokuratura Wojskowa w Warszawie

BIP Strona główna Katastrofa smoleńska Przydatne linki Kontakt

Postanowienia o przedstawieniu zarzutów

I. W toku śledztwa prowadzonego w sprawie katastrofy smoleńskiej, prokuratorzy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie w dniach 19 i 22 sierpnia 2011 r. przedstawili zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 231 § 1 kk dwóm oficerom, którzy w kwietniu 2010 r. zajmowali stanowiska w strukturze dowództwa 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie.
Prokuratorzy zarzucili podejrzanym, że nie dopełnili obowiązków służbowych związanych z organizacją lotu w dniu 10 kwietnia 2010 r. w zakresie wyznaczenia i przygotowania załogi samolotu TU 154 M nr boczny 101 do krytycznego lotu.
Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień. Złożyli natomiast wniosek o sporządzenie uzasadnienia i doręczenie postanowienia o przedstawieniu zarzutów na piśmie.
Wobec podejrzanych prokuratorzy nie zastosowali środków zapobiegawczych.
W dniu 23 marca 2015 r. prokuratorzy zmienili treść zarzutów podejrzanym. Czynności ogłoszenia podejrzanym postanowień o zmianie zarzutów przeprowadzono w dniu 24 i 25 marca 2015 r. Żaden z podejrzanych nie przyznał się do popełnienia zarzucanego czynu, obydwaj skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

 

II. W dniu 24 marca 2015 r. prokuratorzy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie wydali postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec dwóch obywateli Federacji Rosyjskiej – członków Grupy Kierowania Lotami Lotniska Smoleńsk Północny. Podejrzanym zarzucono popełnienie przestępstwa z art. 173 § 4 kk (nieumyślne sprowadzenie katastrofy komunikacyjnej, której następstwem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób) oraz art. 174 § 1 kk (umyślne sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy komunikacyjnej) .
Przestępstwa te zagrożone są karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie, w oparciu o przepisy Europejskiej konwencji o pomocy w sprawa karnych, uruchomiła procedurę zmierzającą do ogłoszenia obywatelom Federacji Rosyjskiej postanowień o przedstawieniu zarzutów i przesłuchaniu ich w charakterze podejrzanych.

 


 

 

 

« Powrót

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © NPW 2009